sobota, 3 listopada 2012

Złowiłam mgłę.

Niby nic wielkiego, było już trochę takich bransoletek, ale podoba mi się połączenie kolorów bladoróżowego z jasnoszarym. Jest jak mgła o świcie, rozświetlona przez zorzę, a mgieł ostatnio mamy sporo.

Pod bransoletkami - pętelkowa serwetka. Dawno za pętelki nie chwytałam i warto by zrobić coś nowego w tej technice. Lubię ją. Jest taka prosta i naturalna. Wystarczy igła, cieniutki kordonek i dużo cierpliwości. Wszystko, czego trzeba się nauczyć, to dwa (dwa!) węzełki, z których jeden stosuje się non-stop, a drugi przydaje się w niektórych przypadkach. Reszta to wprawa. Pętelki muszą być równe i nie ma na to innego sposobu, jak zrobić ich sto, tysiąc, dziesięć tysięcy. A wzory wychodzą przecudowne, drobne i delikatne. Szkoda, że w Polsce ta technika jest właściwie nieznana.


4 komentarze:

 1. Coś pięknego! Kolorki cudnie dobrane. Ta różowa bransoletka z samymi perełkami jest słodka.

  Serweta z pętelek? niesamowita jesteś! Masz jakiś kursik na wykonanie takich cudnych rzeczy? Taką bransoletkę chętnie bym sobie sprawiła. Serwety haftowałam kiedyś ale bardziej tradycyjnym sposobem, którego nauczyła mnie babcia. Twoja pętelkowa jest jak chmurka delikatna.

  OdpowiedzUsuń
 2. VanGugi, dzięki :) O tej technice są przynajmniej dwie książki Eleny Dickson, wydane parę lat temu w Polsce i na pewno dostępne po angielsku, oraz garść źródeł w sieci. W którymś z najbliższych postów powiem więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. привіт, вибачайте, моя польська мова ще надзвичайно слабка, тим більше - письмова :)
  Браслетики сподобались дуже, але маю ужиткове питання: а коли бреслетик на руці, чи не заважає отой пучечок на кінці?
  А серветка - мені здалось - то мереживо філейне, моя бабуся-німкеня робила щось подібне, але значно дрібніші речі. Дуже вишукано!
  А ось в Україні вже давно нема ні моди, ні попиту на в"язані серветки, навіть гачком чи спицями :( Що казати про філейку? :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Привіт, Eli!
  Браслетки м'яки, пучечок дуже не заважає, але кожна жінка любить щось інше. Для деяких це надто важке, інши носять п'ять разом.
  Серветка не філейна, це мереживо голкой, інструкція у мені на https://picasaweb.google.com/Piwonia67 :)

  OdpowiedzUsuń