poniedziałek, 16 maja 2016

Postępy alchemii, nr 1/2016

Wielce szanowni Czytelnicy, niniejszym oddajemy do rąk Waszmościów pierwszy numer periodyku nieregularnego poświęconego zdobyczom alchemiji i wiedźmactwa wszelakiego do użytku domowego, coby każdy dla swego pożytku mógł dziedziny owe stosować, zgłębiać i szerzyć wedle uznania własnego.

Ażeby wstępów i przemów nieroztropnie nie dłużyć, wyliczamy dotychczasowe odkrycia:

1) Do statków* mycia nadaje się mieszanka mąki z solą. Kto chce, niech dosypie sody oczyszczonej. Statki myje się w wodzie gorącej, szoruje mieszanką wymienioną do czysta, a po porządnym spłukaniu brudów wszelkich płucze się w drugiej komorze zlewu, w gorącej wodzie z octem.

2) Do czyszczenia sczerniałych srebrnych sztućców tudzież biżuterii stosuje się kąpiel w wodzie ze szczyptą soli, w której topi się zwitek folii aluminiowej. Srebrne dobra trzyma się zanurzone w takowej cieczy godzin lub dni kilka, wedle uznania, po czym spłukuje się i wyciera do sucha.

3) Człek roztropny w dniach majowych pójdzie za stodołę, narwie sobie pokrzyw i sporządzi sok albo wywar bądź napar. Chamski ten chwast bywa wielce pożytecznym. Wszelkie soki, napary czy inne mazidła nadają się do picia, jedzenia, a także mycia i płukania włosów.


4) Periodyk nasz donosi, iż w kuchni imości Piwonii ferment się zalągł, a to za sprawą słoików dwóch. W jednym z nich mianowicie buzuje mąka na zacier... to znaczy na zaczyn do chleba, a że jest to zakwas pierwszy, imość nie ma bladego pojęcia, do czego się to będzie nadawać. W drugim kisną siekane jabłka na ocet i imość niepokoi się, że jakowyś biały szum się zalągł na powierzchni cieczy. Jeśli szlag jasny tej hodowli nie trafi, będzie pożytek.

Co przekazawszy, kończymy numer naszego pisma i do rąk Waszmościów oddajemy.

* Dla nieoczytanych oświecenia podajemy, iż statkami nazywamy talerze, garnki, kufle, noże, widelce, oraz inne naczynia przy gotowaniu potraw i zastawianiu stołu używane. 

2 komentarze:

  1. Świetnie wyszedł ci ten tekst!! A o "statkach" to jeszcze moja babcia mówiła i słowo jest mi znane..
    I w dalszym ciągu podziwiam cię kobieto za to wszystko, co produkujesz!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie, z humorem i wiadomo o co chodzi. Super!

    OdpowiedzUsuń